Galerie

Prvotiny - ověřování

Narek Portret_divky_s_kvetem Fletnista_noci Nalada

Geometrická abstrakce

Vyznani-v-hnede Fuga Vlny Tvary

Plastiky a asambláže

Neprijemna_sperkovnice Sousosi_slunovratu Letni_slunovrat

Krajiny polí

Pole_II Krajina_plna_vzpominek Rytmy_pestreho_podzimu Krajina_ptak

Akční a situační malba

Vztahy Kompozice XII/76 Situace Poselstvi

Tapiserie ART-PROTIS

Krajina_slunce Za_soumraku Pevnina_ker_2 Detail-tapiserie-Art-protis

Obrazy z prostředí těžkého průmyslu

Vitkovice Chemko_I Chemko_II

Kosmická města

mesto1 mesto2

Města a vesnice

VedutyBrna Slunecny_den Blizko_trati Cervanky

Motivy z cest

Vzpominka_na_Jugoslavii_I Vzpominka_na_Jugoslavii_II Venezia_I Venezia_II

Výstavy, osobnosti, z cest

Vernisaz_prvni_autorske_vystavy Kuba Utah V-narodni-galerii-v-Mexico-City

Ze života

Maly-Bobik-s-prababickou-a-pradedeckem-Cernych-Nachod Na-sve-vystave-v-Galerii-mladych-Brno U-sveho-atelieru-Brno U-sveho-obrazu-Svet-dalnic

Konfese

Vystava-Konfese Zaver-vernisaze Trebic Momentka

Slovníček pojmů

GEOMETRICKÁ ABSTRAKCE

Je součástí moderního umění. Geometrická abstrakce je označení pro výtvarný projev užívající geometrické prvky (konstruktivismus, kinetismus, op-art). Její počátky je možné najít už v pravěku (ornament), pro moderní umění ji objevily ruské směry (rayonismus, suprematismus), uplatnila se i v holandském neoplasticismu, německém Bauhausu, ve francouzské skupině Cercle et Carré a Abstraction-Création. Po 2. světové válce se znovu projevila v neokonstruktivismu.

ART-PROTIS

Technika Art protisu spočívá v kladení barevných vrstev čisté střižní vlny s následným prošitím. Unikátní umělecká technika (český patent) spojuje v sobě dávnou tradici malby a gobelínu.

Artprotis je československý patent, u jehož zrodu stáli v 60. letech minulého století grafici a výtvarníci Jiří Trnka, Antonín Kybal a Alois Fišárek. Jde o netkaný druh tapiserie, kde se na rozdíl od gobelínu, tkaného vlákno po vláknu, pracuje v celé ploše - pokládají se na sebe vrstvy vlny, které lze měnit - a to jde u gobelínu jen těžko. Umožňuje to rychlý přepis skici, návrhu na podklad. Mohérová vlákna jsou navíc průsvitná a dají se dělit i nanášet v různě silných vrstvách - od jednoho či dvou centimentrů, jež vytvoří sytou barvu, až po milimetrové průhledné vrstvy. Nakonec se celá plocha, vytvářená těmito vrstvami, na speciálním stroji zafixuje prošitím k textilnímu podkladu.

AKČNÍ MALBA

V tomto umění byl kladen důraz na akt malířské tvorby. Akční malba má mnoho společného s tzv. tachismem. Umění zvané akční malba vznikla v druhé polovině 40. let v USA. Malba v tomto umění nabyla rázu fyzické záležitosti a umělci se motivovali nadsmyslovou taktikou, kterou používali především k malbě na plátnech. Akční malba bylo již samostatné umění, které nebylo vázané na žádné jiné umění a to především na to evropské umění. Barvy byly nanášena přímo z tuby a plechovky. Akční malba si jako volné umění vytvořilo již svůj osobitý malířský styl. Akční malba vznikala souběžně s abstraktním expresionismem.